Kaj je preobremenitev in kdo je preobremenjen?
Zagotovo ste se že kdaj srečali s preobremenitvijo, ko je kar naenkrat vsega preveč in telo začne kričati.
Obremenitev je seveda več vrst in pri nas v Primusu vam pomagamo premagati preobremenitvene sindrome mišno-skeletnega sistema 💀
V vsakem trenažnem procesu in z redno telesno aktivnostjo prihaja do mikroskopskih natrganj mišic, kit in ligamentov. Te majhne poškodbe predstavljajo dražljaj, ki ga telo uporabi za izgradnjo in krepitev mehkih tkiv in pa tudi kosti. Najbolj izraziti rezultati tega procesa so vidni na skeletnih mišicah, saj pride do hipertrofije. Poveča se tudi maksimalna moč in jakost mišice. Podoben proces poteka tudi v kitah in ligamentih, le da te strukture potrebujejo nekoliko več časa za krepitev kot sama mišica.
To je želen proces h kateremu stremi vsak vrhunski športnik in rekreativec!
Ko pa so obremenitve takšne, da telo ne uspe pravočasno sprožiti regenerativnih procesov ali so le ti nezadostni, pride do kopičenja mikropoškodb. Slednje vodijo v različne preobremenitvene sindrome. Do preobremenitve lahko privede enolična izbira vaj, slaba struktura treninga, premalo regeneracijskega časa in pa tudi biomehanska nagnjenost posameznika.
Možne preobremenitve oz. pogoste poškodbe:
- ILIOTIBIALNI SINDROM ali TEKAŠKO KOLENO
- PATELARNA TENDINOPATIJA ali SKAKALNO KOLENO
- AHILARNA TENDINOPATIJA
- TENDINOPATIJA MIŠIC ROTATORNE MANŠETE (pogosta poškodba v ramenskem sklepu)
- in druge.
Kako vam lahko pomagamo?
Preprosto in težko hkrati.
Preprosto, ker si morate le vzeti dovolj časa, da se naučite izvajate pravilne gibe, ki bodo koristili in pomagali odpraviti vašo poškodbo. Težko, ker morate biti vztrajni in potrpežljivi, saj rehabilitacija ni proces nekaj dni, temveč tednov ali mesecev.
Skozi ta proces pa vas lahko vodimo mi, natančneje Manca Smolič, magistrica kineziologije