Skip to content

KONOPLJA v kulinariki

Konoplja je ena izmed najbolj zanimivih rastlin, ko pride do njene uporabnosti na mnogih področjih. Tokrat vam predstavljamo njeno uporabo v kulinariki in njene »sestavine«. Zakaj je človeku koristna in kako jo uporabljati? Naj vam konoplja ne predstavlja tistega živila, s katerim ne veste, kaj bi storili. Uporabite jo namreč lahko na tisoč in en način!

Konoplja ima izredno širok spekter uporabnosti. Iz nje se izdelujejo zelo trpežna oblačila (alternativa bombažu), uporablja se v medicinske namene, v prehrani, iz nje je možno izdelati celo gorivo (ki deluje brez predelave obstoječih avtomobilskih motorjev). Obenem je rastlina izredno odporna in skorajda nima naravnih škodljivcev – torej je ni treba obdelovati s škodljivimi kemikalijami.

A danes se bomo posvetili različnih oblikam užitne konoplje in njene uporabe v kulinariki. Če vas slučajno skrbi – ne, od konoplje, ki jo najdete na policah trgovin in je namenjena prehrani, ne boste »zadeti« 🙂

Konoplja je eden najbogatejših virov beljakovin, vsebuje vse esencialne aminokisline, maščobne kisline (omega 3, 6, 9) v idealnem razmerju za človeško telo. Konoplja vsebuje vitamine skupine B (B1, B2, B3 in B6), ki imajo pozitiven vpliv na možgane, živce, kožo in lase; naravne antioksidante (vitamine A, E, C), vitamin D ter mnogo drugih koristnih snovi. Prav tako vsebujejo kalcij in železo, v manjših sledovih pa še fosfor, magnezij, cink, baker in mangan.

 

Konopljin čaj

Iz posušenih konopljinih listov (industrijska konoplja), se izdeluje čaj. Priložnost ste ga imeli preizkusiti tudi v Primus vadbenem centru, kjer smo vam ga kuhali cel avgust. Konopljin čaj pomirja in ima prijeten, nežen okus. Spada med zeliščne čaje in je najboljši z malce limone in medu. Priprava je enaka kot pri ostalih zeliščnih čajih – prelijete ga z vrelo vodo in pustite stati približno 8 minut. Če boste čaj predolgo pustili v vroči vodi (15+ minut), bo dobil močan, celo trpek okus.

Konopljina moka

Konopljina moka je proizvod konopljinih semen. Pridobijo jo iz semen, ki jim predhodno odvzamejo olje. Nato semena zmeljejo in presejejo, da ostranijo luščine. Konopljina moka je drugačna od pšenične, zato se jo običajno uporablja kot 20% nadomestek klasični moki. Če recimo pečete pecivo, tako zgolj 20% vse moke zamenjante s konopljino.

Konopljina semena

Semena so najbolj hranilen del konoplje. V kulinarične namene so dostopna v dveh oblikah – cela, neoluščena konopljina semena in oluščena, grobo zmleta semena. Neoluščena so precej trda in hrustajo med zobmi. Seveda so neoluščena semena v času od pridelave do končnega uporabnika manj izpostavljena zunanjim vplivom (svetlobi, vlagi, …), kar pomeni, da ohranijo več hranljivih snovi. So pa težja za žvečenje. Če kupujete neoluščena semena, vam predlagamo, da jih pred uporabo zmeljete v kavnem mlinčku in jih takoj zaužijete. Tako boste iz njih zagotovo dobili največ.

Konopljine beljakovine

Konoplja je odličen vir rastlinskih beljakovin, ki se po prehranskem profilu lahko primerja s tistimi v živalskih izdelkih. Konoplja velja za enega najboljših virov beljakovin, kar jih obstaja. Beljakovine v prahu vsebujejo vse, kar vsebujejo tudi konopljina semena. Gre za stranski produkt hladno stisnjenih semen konoplje. Pri hladnem stiskanju se izloči tudi olje. Preden so »proteini« pripravljeni za uporabo, se morajo stiskana semena še posušiti, nato pa jih zmeljejo v beljakovinski prah.

Konopljino olje

Hladno stiskano konopljino olje (brez psihoaktivnih snovi) je široko uporabljano v kulinariki, kozmetiki in medicini. Podobno kot bučno olje, je tudi konopljino olje temnejše barve, izrazitega okusa in ni primerno za segrevanje. Uporabite ga lahko na solatah in ga prelijete po že gotovih jedeh in juhah. Nikar pa ga ne segrevajte.

Tako, zdaj ste vse oblike konoplje, uporabne v kulinariki spoznali. In čas je, da zavihate rokave in začnete ustvarjati. Spodaj najdete nekaj zanimivih receptov za uporabo konoplje. Pa dober tek! 🙂

RECEPTI

 

Konopljin kolač

Je neke vrste sladica, recimo kot pogača. Odlično se bo podal h konopljinemu čaju ali skodelici kave. Kolač je nasiten in kalorično zelo bogat, zato ga jejte kot sladico, ne kot glavno jed.

 

Sestavine:

  • 250g konopljine moke
  • 250g kokosovega sladkorja
  • 250g masla
  • 6 jajc
  • 1 vaniljev sladkor
  • Po želji lahko dodate še pest rozin

 

Postopek:

Pečico segrejete na 160 stopinj Celzija. Polovico sladkorja, vanilijev sladkor in maslo penasto vmešate. Rumenjake ločite od beljakov in enega za drugim dodate penasti masi. Iz beljakov stepete trd sneg (beljaki morajo biti hladni, posoda za stepanje pa 100% čista in suha; k boljšemu snegu pripomore tudi nekaj zrnc soli). Na koncu postopoma dodajate še preostali sladkor. Sneg izmenično z moko dodajaterumenjakovi masi (lahko z najnižjo hitrostjo mešalnika, še bolje s kuhalnico). Ko je testo pripravljeno, ga daste v namaščen model in pečete na 160 stopinjah (ventilacijska pečica) približno 35 – 40 minut.

Recept je povzet po Konoplja.net

Konopljine kroglice z mandlji in yacon sirupom

Njamsi, čokoladne kroglice so vedno dobra odločitev!

 

Sestavine:

  • 1 skodelica mandljev
  • ¼ skodelice kakava
  • 1/8 skodelice kokosovega sladkorja
  • ¼ skodelice javorjevega sirupa
  • 2 jedilni žlici hladno stiskanega deviškega kokosovega olja
  • 1 žlička vanilije v prahu
  • ščepec soli
  • oluščena konopljina semena

 

Priprava:

V mešalniku najprej zmeljemo mandlje. Nato dodamo kakav, kokosov sladkor in himalajsko sol, ter še enkrat vse zmeljemo. Dodamo yacon sirup, kokosovo olje in vanilijo v prahu, ter postopek ponovimo, da dobimo lepljivo strukturo. Z rokami vzamemo maso in naredimo kroglice. Ko so končane, jih povaljamo v konopljinih oluščenih semenih. Postavimo v hladilnik, da se strdijo. Pa dober tek!

Recept je povzet po Konoplja.net

Konopljina pica s špinačo in ovčjim sirom

Mmm, zagotovo ste že opazili, da marsikatera picerija ponuja možnost konopljinega testa. Tokrat pa si lahko konopljino pico spečete kar doma!

 

SESTAVINE

Testo:

 

Omaka:

  • 2 domača paradižnika
  • ščepec soli
  • Origano

 

Nadev:

  • Ovčji ali feta sir
  • Sveža bazilika
  • Mlada špinača
  • Ena manjša bučka
  • Črne olive

 

Priprava:

Vse sestavine za testo dobro premešate in zvaljate. Pekač obližite s peki papirjem in nanj položite razvaljano testo.

Paradižnika na hitro pokuhate, olupite in spasirate ter ju zmešate s soljo in origanom ter prelijete preko testa.

Mlado špinačo operete, osušite in posujete po pici. Bučko operete, naribate, odcedite odvečno vodo in prav tako posujete po pici. Dodajte še svežo baziliko, črne olive in kočke sira.

Pripravljeno pico pečete približno 20 minut na 210 stopinjah Celzija v naprej ogreti pečici.

Recept je povzet po Zlatapticka.si

 

Vse naštete konopljine izdelke in mnogo drugih dobrot dobite v spletni trgovini Malinca. Pri zaključevanju nakupa uporabite kodo PRIMUS in si pridobite kar 12% popust pri nakupu!

Hvala Malinca in uživajte v konopljinih kuharijah 🙂

www.malinca.si

Back To Top